29 сентября 2024 г., ВОСКРЕСЕНЬЕ, (16 сентября ст.)
ВОРОНЕЖСКАЯ ЕПАРХИЯ • Воронеж • Благовещенский кафедральный собор

18 декабря 2017 г • "Яко светильника всемирнаго, на тверди возсиявша церковней Николае, бед лютых мглу отгоняща, и изымающа печалей зимы, и тишину соделовающа глубокую, по долгу ублажаем" (Стихира свт. Николаю)

Накануне дня памяти святителя Николая, архиепископа Мир Ликийских чудотворца, митрополит Воронежский и Лискинский Сергий совершил всенощное бдение в Благовещенском кафедральном соборе.

Главе Воронежской митрополии сослужили клирики кафедрального собора. Прославить святителя Христова и чудотворца Николая в главный храм епархии собралось множество верующих.

На великой вечерне митрополит Сергий возглавил чин литии с благословением хлебов.

При совершении полиелея, самой торжественной части богослужения, митрополит Сергий совершил полное каждение храма при попеременном пении хорами и духовенством величания ныне празднуемому святителю Христову: "Величаем тя, святителю отче наш Николае, и чтим святую память твою: ты бо молиши о нас Христа Бога нашего".

После прочтения евангельского зачала Архипастырь совершил помазание освященным елеем.

Тропарь святителю Николаю Чудотворцу, гл. 4:

Правило веры и образ кротости, воздержания учителю яви тя стаду твоему яже вещей истина: сего ради стяжал еси смирением высокая, нищетою богатая. Отче священноначальниче Николае, моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак святителю Николаю Чудотворцу, гл. 3:

В Мирех, святе, священнодействитель показался еси: Христово бо, преподобне, Евангелие исполнив, положил еси душу твою о людех твоих, и спасл еси неповинныя от смерти; сего ради освятился еси, яко великий таинник Божия благодати.